Rekordår for Data Respons
Data Respons-koncern har haft et særdeles godt 2008, og går ind i 2009 med stor ordrereserve.
Det går særdeles godt for Data Respons-koncernen, der kan se tilbage på et meget tilfredsstilende 2008 og samtidig ser fremtiden - trods finanskrise - også lovende ud.
- Der er lønsomhed i alle lande, en stærk kontantstrøm og en ordreindgang, der nærmer sig en milliard. Vi har lagt et særdeles godt år bag os, siger koncernchef Kenneth Ragnvaldsen i Data Respons ASA.
Koncernens driftsindtægter for fjerde kvartal blev MNOK 248,9, hvilket repræsenterer en vækst på 28 %. Driftsresultatet (EBITDA) blev MNOK 22,3 - en vækst på 5 %. Ordrereserven er opgjort til MNOK 515 ved udgangen af perioden, og her der tale om en vækst på 32 %. Kontantstrømmen fra driften MNOK 25 i kvartalet.
Data Respons koncernens driftsindtægter for året blev MNOK 818,5, hvilket repræsenterer en vækst på 29 %. Driftsresultat (EBITDA) lå på MNOK 62,5, en vækst på 18 %. Ordreindgang for 2008 lå på MNOK 945, og der er tale om en vækst på 24 %.
Det er alle lande, hvor Data Respons er aktive, som bidrager til de gode resulatater.
- Vore internationale virksomheder fortsætter fremgangen, og omsætningsfordelingen mellem regioner og brancher bidrager til en mere balanceret eksponering af koncernes drift. Specielt glædelig er den stærke afslutning i Tyskland, som bekræfter at vores forrretningsmodel er konkurrencedygtig i Europas største 'embedded' marked, siger Ragnvaldsen.
Det er endvidere glædeligt, at ordrereserven er stor, understreges det:
- Med finanskrisen som baggrund er det inspirerende at sætte ny rekord både i omsætning og og ordreindgang i det seneste kvartal af 2008. En ordrereserve på over en halv milliard giver en god god start på 2009, og vi er stolte af at kunne vise det 16. kvartal i træk med vækst i ordrereserven.
Data Respons mener, at de langsigtede udsigter på det 'embedded' marked er positive, men firmaet er forberedt på, at også dette marked vil blive berørt af nedgangen i verdensøkonomien.
- Vi er forberedt på et udfordrende år og har allerede gennemført forskellige tiltag. Kontantstrømmen er forbedret, og vores finansielle positon er styrket. Vi effektiviserer vores drift løbende og gennemfører kostbesparende tiltag, hvor det er nødvendigt. Men vi skal fortsat være en kompetanceorienteret vækstvirksomhed, der sætter kunden i fokus, fremhæver Kenneth Ragnvaldsen
Relaterede nyheder
- • STRONGIT åbner Aarhus-afdeling
- • STRONGIT er kommet stærkt fra start
- • Develco i stor Z-Wave aftale
- • Ny stor ordre til RECAB
- • BB Electronics investerer i avanceret rework-udstyr
- • ETK køber Zoma
- • TekPartner udvider forretningen
- • Gylden loddekoble til BB Electronics
- • Hollandsk EMS-producent etablerer sig i Danmark
- • Nyt katalog er sprængfyldt med dummy komponenter
- • Mekoprint kan nu tilbyde ISO certificeret kabelkonfektionering
- • HPI flytter til Korsør
- • Develco i stor fremgang
- • Grønne tal hos BB Elektronik
- • Mekoprint køber alle aktiviteter i S-Pro
Seneste nyheder
- • Cree klar med SPICE model for banebrydende SiC-baserede MOSFETs
- • Hameg instrumenter får Rohde & Schwarz logo på fronten
- • Skyworks leverer GPS/GNSS teknologi i Samsung
- • Toshiba demonstrerer MIPI-baserede displaysløsninger
- • Ny kompakt audio hub råber højt
- • Lydløs strømforsyning til medicoapplikationer
- • Renesas satser på Eclipse
- • Løsning til fuld analyse af LTE og LTE-Advanced baserede applikationer
- • Nyt 802.11b/g modul kan erstatte gamle 802.15.4 moduler
- • Rohde & Schwarz afholder EMC-seminar
- • Nye ingeniører skal skabe fremtidens sundhedssektor
- • STRONGIT åbner Aarhus-afdeling
- • Nye chips beskytter USB forbindelser
- • TDC åbner for HD Voice til privatkunder
- • Brugerinterface til Vinco udviklingsmoduler
- • COM Express Type 6 modul med low-power Intel processorer
- • Digi-Key sælger nu LeCroy's T&M portefølje
- • EBV etablerer lyslaboratorium
- • Vicor frigiver online IBC powersimulerings-værktøj
- • Farnell i globalt samarbejde med Digilent
- • RTX lancerer ny trådløs Skype telefon
- • Det skal være lettere at udvikle 'parallel' software
- • Nye ultrakompakte clock IC'er
- • OLED-baseret mikrodisplay sætter pixel-rekord
- • TI lancerer ny generation af signalkonditionerings-kredsløb