Send til en ven   Udskriv10/6 2010 kl. 10:32
Send til en ven

Dansk forskning skal bane vejen for ny biochip

Højteknologifonden støtter dansk forskningsprojekt indenfor biochip-teknologi, der skal give hurtigere og billigere udvikling af lægemidler.

Sophion Bioscience A/S og DTU Nanotech er med 12,9 mio. kr. i støtte fra Højteknologifonden gået sammen om at udvikle ny bio-chipteknologi. Teknologien skal reducere screeningsomkostningerne og få nye lægemidler hurtigere på markedet.

Samarbejdet har til formål ved hjælp af ny avanceret screeningsteknologi at gøre det mere rentabelt at udvikle nye lægemidler til behandling af hjernesygdomme, hjerterytmeforstyrrelser og en række andre sygdomme, som relaterer sig til såkaldt ion-kanal dysfunktion, heriblandt cystisk fibrose.

Mange af kroppens funktioner er afhængige af cellernes evne til at kommunikere elektrisk med hinanden, og 30-50 % af kendte sygdomme i mennesker kan forbindes med, at denne kommunikation ikke fungerer som den skal. Dette skyldes ion-kanal dysfunktion.

Alligevel er det kun ca. 10 % af de ca. 80 mia. kr., lægemiddelindustrien årligt bruger på at screene for aktivstoffers lægelige effekter, der bruges på screening for effekt på ion-kanal dysfunktion. Årsagen er, at eksisterende screeningsteknologier enten er urentable eller ikke præcise nok. Det betyder, en stor gruppe patienter endnu ikke har oplevet resultater af den generelle farmaceutiske udvikling.

Både patienter og samfund vil have fordele af bedre markedsvilkår for at udvikle nye lægemidler, der har effekt på ion-kanalers funktion. Bio-chipteknologien vil desuden potentielt kunne erstatte nogle af lægemiddelindustriens forsøg på levende dyr, da teknologien vil gøre det muligt at gennemføre toksikologiske undersøgelser i laboratoriet.

- Det tætte og fokuserede samspil mellem Sophion Biosciences’ nuværende kommercielle succes og forskningsmiljøet på DTU Nanotech betyder at vores nyeste resultater inden for nanoteknologi kan nå ud til gavn for andre langt hurtigere, end vi normalt har mulighed for, siger forskningsprofessor Niels B. Larsen fra DTU Nanotech.

- Højteknologifonden giver os en fantastisk mulighed for at udnytte DTU Nanotechs frontforskning og kombinere det med vores know-how inden for udvikling og markedsføring af bio-chips, siger Jonatan Kutchinsky, Vice President, Udvikling, Sophion Bioscience A/S.

Forrige12345678910111213141516
171819202122232425262728293031
32Næste

Elektronik & Data • Odsgard A/S • Stationsparken 25 • 2600 Glostrup • Tlf: +45 4345 1063