Send til en ven   Udskriv21/12 2011 kl. 12:05
Send til en ven

ATV-notat: Universiteterne kan yde mere til samfundet

Danske universiteter har stort potentiale for at øge deres værdiskabelse for Danmark, men det kræver en målrettet indsats fra såvel universiteterne som fra det omgivende samfund.

ATV | Helios – ATV’s udvalg for forskning, uddannelse og innovation – har netop gennemført første etape af et større projekt om det værdiskabende universitet. Resultatet peger blandt andet på behovet for øget fokus på ledelsen af universiteterne.

- Der er behov for at opnå en ledelseskultur på universiteterne, hvor der er en fælles forståelse blandt medarbejdere, ledelse og studerende af, hvad man egentlig vil med et universitet”, siger Torben Greve, formand for ATV | Helios.


- Det er ikke nok, at denne tankegang vinder genklang hos bestyrelse og direktion. Det er mindst lige så vigtigt, at den fælles forståelse af universitetets rolle også findes blandt mellemledere og øvrige ansatte. Så her ligger der klart en udfordring, siger Torben Greve.

Notat om udfordringerne

Første del af projektet bestod i et indledende analysearbejde i ATV | Helios efterfulgt af et møde, hvor 50 beslutningstagere, eksperter og meningsdannere deltog og kom med input. Konferencedeltagerne repræsenterer baggrunde inden for erhvervsliv, universiteter, offentlig administration, organisationer og medier.

Nu foreligger det første resultat i form af et notat om de udfordringer, universiteterne står over for. ATV peger på fem hovedområder, hvor der er behov for forandringer for at styrke universiteternes værdiskabelse:
o Fokus på bedre universitetsledelse
o Kortsigtet dansk budgetpolitik hæmmer forskning og uddannelse
o Danmark mangler en overordnet talentstrategi
o Alle dimittender skal være klar til arbejdsmarkedet
o Der bør skabes mere værdi gennem videnudveksling mellem universiteter og samfund

Visionsrapport på vej

Anden etape af projektet kommer til at bestå af en længere visionsrapport, der forventes udgivet i januar 2012. Rapporten vil uddybe problemstillingerne og fremsætte ATV’s konkrete anbefalinger til løsninger.

- Vi har nu fået defineret nogle meget vigtige udfordringer, blandt andet om ledelse, budgetpolitik og behovet for en koordineret talentstrategi. ATV vil medvirke til at kvalificere debatten om disse vigtige udfordringer. Derfor har vi valgt først at udsende et kort notat om udfordringerne, og så følger vi op med en længere rapport, hvor også mulige løsninger og anbefalinger bliver fremsat, siger Torben Greve.

Forrige12345678910111213141516
171819202122232425262728293031
3233Næste

Elektronik & Data • Odsgard A/S • Stationsparken 25 • 2600 Glostrup • Tlf: +45 4345 1063