De første 802.11ac produkter demonstreret
Buffalo Technology var blandt de leverandører der demonstrerede 801.11ac teknologi på CES udstillingen i Las Vegas.
Buffalo Technology, der en erdens førende virksomheder inden for udvikling, fremstilling og salg af netværksudstyr ogstorageløsninger, demonstrerede 802.11ac-teknologi på CES i Las Vegas sidste uge.
Demonstrationen var baseret på Buffalo’s AirStation WZR-1750H trådløse router, som kommer på markedet senere på året. Fremtidens trådløse teknologi, som ligger i 5 GHz området, kan nå hastigheder på 1300 Mbps, eller cirka tre gange hurtigere end 802.11n.
Udover 802.11ac-teknologien i AirStation WZR-1750H rummer routeren også en 2.4 GHz 3x3 802.11n radio og tilbyder komplet bagudkompatibilitet med de tidligere standarder 802.11a, 11b, 11g og 11n.
Med eksplosionen i digitalt indhold, som dagligt skabes, distribueres og efterspørges online, og den fortsatte udbredelse af mobile og opkoblede enheder, stiger behovet for pålidelige trådløse netværk med ekstremt høj ydelse hele tiden. Buffalo’s AirStation WZR-1750H er brugerens sikkerhed for en
- Buffalo har ligget i førerfeltet på trådløs teknologi og leverede de første Draft G og Draft N produkter på markedet, siger Paul Hudson, salgsdirektør for Nordeuropa hos Buffalo Technology.
- At vi nu vil levere en kost-effektiv, high-performance WiFi-løsning som udnytter den kommende 802.11ac-teknologi er endnu et udtryk for Buffalos satsning på innovation, ingeniørkunst og vilje til at give forbrugerne adgang til både de nuværende og fremtidige teknologier i hjemmet og i 'skyen'.
Med fem gigabit Ethernet porte og kombineret PHY throughput på op til 1750 Mbps betyder Buffalos nye router en opgradering af ethvert trådløst netværk og leverer en dækning, som er betydeligt bedre end man får med den nuværende 802.11n-standard.
Ved at kombinere 1.3 Gbps 802.11ac 5 GHz teknologi med den eksisterende 450 Mbps 802.11n 2.4 GHz løsning, kan Buffalo tilbyde brugerne en kompromisløs og fremtidssikret infrastruktur til deres digitale verden.
Sammen med WZR-1750H, planlægger Buffalo at lancere WLI-TX4-1300H, en 802.11ac media bridge, som tillader enhver Ethernet enhed at koble sig på et802.11ac netværk. WLI-TX4-1300H er udstyret med fire gigabit Ethernet porte, og er perfekt til at forbinde pc’er, enheder til at streame medier, spilkonsoller TV og andet underholdningsudstyr til højtydende 1300 Mbps 802.11ac netværk.
Relaterede nyheder
- • Skyworks leverer GPS/GNSS teknologi i Samsung
- • RTX lancerer ny trådløs Skype telefon
- • Wideband demodulator booster receiverens ydelse
- • Ny globalt dækkende standard for powerline kommunikation
- • Hurtig og strømbesparende GPS-modul
- • Analog front til femtoceller og software-definerede radioer
- • Infineon dominerer NFC markedet
- • Dansk forskning skal nedbryde flaskehals i mobile netværk
- • GPS-modul opererer med ultrahøj præcision
- • NFC-teknologi i 35 mio. mobile håndsæt
- • RTX vinder stor kontrakt hos førende PBX systemleverandør
- • Udvikling af M2M-systemer uden brug af ekstern CPU eller RAM
- • Første optiske CMOS baserede 100 Gbit/s transceiver demonstreret
- • Industriel Ethernet beskeder bliver processeret i realtime - med garanti
- • Toolbox med hard- og software til PROFINET, Ethernet/IP og IO-link
Seneste nyheder
- • Intel skal producere chips for ny PLD-pioner
- • Reset chip vækker 'frossen' elektronik
- • Cortus lancerer nye 32-bit MCU-kerner
- • Altoo udvider med ETS Lindgreen
- • Dansk elektronik i ambitiøst satellitprojekt
- • Nye low-power DSP-arkitektur fra CEVA
- • International designkonkurrence for studerende
- • Nye MOSFETs halverer on-modstanden
- • Arrow i europæisk aftale med Micropelt
- • Avnet Memec udvider i Norden
- • Halvledermarkedet går et gear ned
- • Danske forskere skal hjælpe med design af Marsrobot
- • Digi-Key indgår samarbejde med Ramtron
- • austriamicrosystems lancerer nyt designkit til 0,35µm procesteknologi
- • Isolerede DC/DC konvertere med rekordhøj powerdensitet
- • Peregrine har kolossal succes med firmaets UltraCMOS procesteknologi
- • Low-cost version af BluePrint PCB software
- • Sharp med ekstra lys i LCD-panelet
- • TI lancerer nye solar kits
- • Kompakte switches til Ethernet/IP
- • Lynhurtig programmering af e-MMC devices
- • 49 waferfabs er lukket fra 2009 til 2011
- • LED-industrien har markant overkapacitet
- • Stepdown regulator kan justeres ned til 0V med bare én modstand
- • Seminar om Altium Designer